Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
+38-067-242-71-34
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.edu.ua

Бойко Галина Миколаївна

Бойко Галина Миколаївна

Через терни до зірок

 

21.07.2011

 

Чемпіонат Європи з плавання, що проходив у Берліні з 2 по 11 липня 2011 року під егідою Міжнародного паралімпійського комітету, увінчався для українських плавців тріумфальною перемогою – 105 нагород, 9 рекордів світу та 7 рекордів Європи. Тож повідомлення про успішні результати виступів українських плавців просто рясніли епітетами: унікальні, приголомшливі, неочікувані...

 

Та, звісно, такі оцінки – це не більш ніж перша запаморочлива реакція на успіх співвітчизників, котрі гідно представили державу на міжнародній спортивній арені. Насправді ж у професійному спорті всі досягнення прогнозовані та плановані, говорить заслужений тренер України, тренер Національної паралімпійської збірної команди України з плавання, тренер Полтавської обласної дитячо-юнацької реабілітаційно-спортивної школи інвалідів Галина Бойко, й здобути “золото”, “срібло”, “бронзу” допомагають не щасливий випадок, а тривала й самовіддана праця, максимально індивідуалізований тренерський підхід до організації підготовки спортсменів.

Саме все це й заповнює будні полтавських плавців, які продемонстрували в Берліні найкращі результати збірної: Євген Богодайко виборов 10, а Дмитро Виноградець – 7 нагород. Три золоті та дві срібні медалі додала до скарбниці збірної й полтавчанка Оксана Хруль.

 

Все починається з тренувань

Високі берлінські здобутки усіх трьох полтавських чемпіонів Галина Бойко оцінює по-тренерськи стримано: вдалося вийти на очікуваний рівень. І для неї, і для її вихованця Дмитра Виноградця, так само, як і для Євгена Богодайка та Оксани Хруль, котрих тренує Сергій Калайда, цей виступ – у першу чергу один із етапів підготовки до Паралімпійських ігор у Лондоні, що стартують у вересні наступного року.

– Підготовка спортсмена здійснюється за чотирирічними олімпійськими макроциклами: ми поступово, але постійно піднімаємо планку, адже вийти на рівень результатів, що забезпечать нашим вихованцям конкурентну боротьбу з найсильнішими атлетами світу на Паралімпійських іграх, відразу, скажімо, за один рік, майже неможливо, – розповідає Галина Миколаївна. – Тому кожен черговий здобуток є лише необхідним щаблем на шляху до вершин спортивної майстерності.

Заплив за запливом, нові й усе складніші у межах запланованої програми завдання, травми, від яких у професійному спорті вберегтися майже неможливо... Звісно, такий розклад життя вимагає акумуляції не тільки фізичного потенціалу, а й характеру – сили волі. План підготовки у кожного індивідуальний, але викладатися він вимагає, не рахуючись із втомою, забуваючи про будь-які слабкості та побічні бажання.

Із Дмитром Виноградцем Галина Бойко працює уже сім років, із Євгеном Богодайком та Оксаною Хруль – кілька останніх, відколи вони стали членами Національної паралімпійської збірної.

– Так уже склалось у житті, що воно щодня, щохвилини вимагає від них долати труднощі. Звісно, звикнути до цього неможливо, але наші вихованці – мужні люди, сильні особистості. Під час тривалого періоду тренувань усім нам непросто: дається взнаки високе фізичне та психоемоційне навантаження, буває, що виникають і протиріччя. Але це такі собі дрібні, поточні випробування, без яких рух уперед, мабуть, ніколи й не відбувається. Найлегше працюється з Дмитром. Він завжди повною мірою усвідомлює мету підготовки, розуміє, як виконання поставлених проміжних завдань позначиться на кінцевому результаті змагальної діяльності. Адже виступи на змаганнях – це пік, якому передують місяці виснажливих навчально-тренувальних зборів. Із юними спортсменами-підлітками (Жені Богодайку – 17, а Оксані Хруль – 16 років) турбот трішки більше. Ще потрібно хвилюватися, щоб високі перемоги вони сприймали винятково як стимул здобути ще вищі. Діти як діти: втомиться Оксанка – і нахнюпиться, і поплаче, але, попри все, знає, чого прагне, тож старається.

“Трудівниця”, – додає про підопічну директор Полтавської обласної дитячо-юнацької реабілітаційно-спортивної школи інвалідів, заслужений тренер України Сергій Калайда. Оксанка не з тих, кому все дається відразу і легко, її козир – наполегливість. А про Євгена з перших занять у басейні можна було зробити висновок: здібний!

– Безсумнівний авторитет для юних плавців – Діма Виноградець. Досі не можу забути, як палко вболівав за нього Женя Богодайко під час Паралімпіади в Пекіні у 2008 році. Він тоді тільки Дмитром Виноградцем і жив! А 2009-го з Рейк’явіка, де проходив чемпіонат Європи, з перемогами поверталися вже всі: й Дмитро Виноградець, і Євген Богодайко, й Оксана Хруль, а також підопічна Марини Горностаєвої – Наталія Шестопал, яка, до речі, брала участь і в змаганнях у Берліні – увійшла до фіналу.

 

Соті переможної секунди

За перебігом чемпіонату в Німеччині Сергій Олексійович Калайда уважно спостерігав через Інтернет: прямі трансляції тепер – не дивина. Але найдокладніші коментарі вислуховував по телефону від Галини Бойко. Є у нього свої висновки й про перемоги, які далися спортсменам найтяжче, і про інші цікаві події змагань, але право на такі розповіді залишимо їхнім безпосереднім учасникам.

– Для мене найнапруженіший момент чемпіонату був другого дня після його початку, – говорить Євген Богодайко. – Дистанція “100 метрів брас”. І я розумію, що ми втрьох, із німцем та хорватом, долаємо її з різницею лише в соті секунди. Цікаво було...

Розповідати про те, як все ж обійшов суперників, Женя не став. То вже розв’язка ситуації. Гостріші відчуття залишає по собі кульмінація.

– По-спражньому радів, коли усвідомив, що завоював десяту нагороду. Тоді всі попередні моменти змагань ніби аж пропливли перед очима, – зізнається хлопець.

Оксана Хруль не приховує, що результатом змагань задоволена, але прагне більшого. У першу чергу бажає собі не хворіти. І тоді все буде як слід: два тренування на день, долання дистанцій попри бажання відпочити, розслабитись.

– За мене дуже вболівали батьки, бабуся, друзі. Я щодня отримувала купу “есемесок” – вітали, підбадьорювали, – розповідає Оксана Хруль. – Приємно, що підтримували й колеги по збірній – особливо, коли я пливла естафету, а це ж відповідальність за всю команду: без права підвести. Але передусім дякую за свій результат тренерам.

Спортивні ж наставники не забувають відзначити важливість своєї співпраці з батьками плавців. Адже постійна психологічна підтримка, контроль за здоров’ям, нормами харчування, режимом дня головним чином – їхній клопіт. І ці “домашні завдання” впливають на результат у басейні далеко не в останню чергу.

Мама Оксани, Ірина Сергіївна Хруль, ще 5 років тому, коли лікарі виголосили: вашу дитину врятує тільки плавання, змушена була залишити роботу й водити дівчинку на вранішні та вечірні заняття до басейну. Тепер у цьому вже немає потреби: проводжати її доводиться за тисячі кілометрів – у Ісландію, Голландію, Німеччину… “Я бачу, яка вона стала витривала, – говорить жінка. – Та й серйозніша, самостійна… Молодці наші діти!”

 

Посміхайтесь!

У пам’яті Галини Бойко берлінські змагання залишаться не тільки успішними для збірної, а й організованими на високому рівні. До столиці Німеччини спортсмени прибули за три дні до початку чемпіонату й почали тренування. Особливо зручно було те, що розселили їх у готелі, розташованому неподалік від спорткомплексу, до речі, майже в центрі Берліна. Тож жодних транспортних проблем! А при щільному графіку міжнародних змагань подібні обставини завжди дуже важливі. Тож хвилюватися доводилось уже винятково за результати своїх підопічних.

– Дуже непростим був для нас передостанній, шостий, день змагань. Євген Богодайко мав пливти в один день дві дистанції. І вони були в нього основні: “50 метрів батерфляй” і “100 метрів на спині”. Певний часовий інтервал між цими запливами був, тож відпочити й зібратись із силами ніби й можна, але ж куди подіти втому, психологічне виснаження, накопичені вже від початку чемпіонату? Самопочуття Жені погіршилось... Зізнаюсь, трішечки налякав він мене, не обійшлося і без допомоги лікаря нашої збірної. Але наступного ранку був уже бадьоріший за всіх.

Неабияк довелось похвилюватися Галині Миколаївні й тоді, коли у Дмитра Виноградця дві дистанції майже перетікали одна в іншу – за часом завершення попередньої та початку наступної. Впорались: “50 метрів батерфляй” – світовий рекорд, “50 метрів на спині” – золота медаль!

До кожного зі спортсменів, із якими працює Галина Бойко, в неї уже відпрацьований індивідуальний підхід. Своєрідна формула, що має видати один і той же результат, – готовність плавця продовжувати боротьбу (не має значення – на тренуваннях чи вже на змаганнях). Але, звісно, задіяні в цій формулі показники – особливості характеру, прагнення спортсмена – у випадку з кожним із них різні. Які саме – то професійний секрет Галини Миколаївни.

Що ж до власних переживань, то вона не приховує: під час змагань завжди дуже хвилюється за своїх вихованців.

– Пульс у мене тоді, мабуть, 220 за хвилину, а то й вище. І, до речі, найдієвішим заспокійливим вважаю... посмішку. Цьому ж навчаю і новачків: ледве відчуваєте, що вас уже накриває хвиля переживань, починається мандраж – змушуйте себе посміхатись. Так, спочатку це буде мати досить неприродний вигляд, але мозок обов’язково відреагує на те, що “написано” у вас на обличчі, й поступово психічний стан почне нормалізовуватися.

Як тут не пригадати крилате поетове: “Щоб не плакати, я сміюся...”

 

На порозі канікул

Нині у чемпіонів час поступового виходу з високих навантажень періоду підготовки та змагань: після повернення з Берліна потрібно м’яко і плавно перейти на звичайний режим тренувань. Це триватиме ще кілька днів, і... на порозі – канікули: час посміхатися щиро й невимушено! Женя Богодайко говорить, що мріє просто досхочу побути вдома, з рідними та близькими йому людьми. Бо найбільшим випробуванням для нього є постійні поїздки на збори (в Євпаторію чи Миколаїв): три-чотири дні погостював удома і знову – в дорогу, туди, де все життя тільки за єдиним маршрутом: готель – басейн і навпаки. 2008 року Галині Бойко з Дмитром Виноградцем довелось провести на зборах 9 місяців! Оксана Хруль планує і на канікулах не забувати про воду, але ту, що щиро й невимушено тече у своїх природних ворсклянських берегах.

Потрібно відпочити й набратися сил, адже що там лукавити: всі думки і спортсменів, і їхніх тренерів відтепер – про Паралімпіаду. Лондон уже чекає, тільки на шляху до нього – ще сотні кілометрів виснажливих тренувань, тисячі ледве втримуваних на обличчях посмішок і вкотре вчасно застосованих психологічних формул... Їхня праця того варта, бо, виконана на совість, дозволяє не тільки перемогти суперників, а й бути сильнішими, мужнішими та, врешті, успішнішими за багатьох із нас...

 

Вікторія КОРНЄВА

“Зоря Полтавщини”

http://www.zorya.poltava.ua/index.php?rozd=&nomst=3694

 

Біографія

 

Освіта:

Дніпропетровський державний інститут фізичної культури (спеціальність «Фізичне виховання і спорт», кваліфікація: тренер-викладач із плавання), 1987 р.

Аспірантура: 

Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського, м. Одеса, спеціальність: 19.00.08 – спеціальна психологія (1999-2002 рр.). Тема кандидатської дисертації: “Підготовка підлітків із синдромом Дауна до психосоціальної інтеграції в суспільство (на матеріалах плавання)”.

Докторантура:

Національний університет фізичного виховання та спорту України (м. Київ), спеціальність: 24.00.01 – олімпійський і професійний спорт (2006-2009 рр.). Тема докторської дисертації: “Теоретико-методологічні засади психолого-педагогічного супроводу спортивної діяльності спортсменів високої кваліфікації (на матеріалах плавання у спорті інвалідів)”.

Стажування:

кафедра спортивної психології НУФВСУ (2006 р.).

Підвищення кваліфікації:

 • складання кандидатського іспиту з філософії 1996 р.;
 • складання кандидатського іспиту з іноземної мови (англійська) 1999 р.;
 • складання кандидатського іспиту з психології та історії психології, 2000 р.;
 • складання кандидатського іспиту зі спеціальної психології, 2000 р.;
 • навчальний тренінг із діагностики психологічного розвитку (склала кваліфікаційний іспит та отримала сертифікат-допуск до діагностики рівня інтелектуального розвитку), 2000 р.;
 • захист кандидатської дисертації за спеціальністю 19.00.08, Інститут спеціальної педагогіки АПН України, м. Київ, 2003 р.;
 • міжнародний семінар-практикум із проблем класифікації спортсменів із вадами розумового та фізичного розвитку , м. Больнас, Швеція, 2004 р.;
 • міжнародний семінар-практикум із проблем класифікації спортсменів із порушеннями опорно-рухового апарату в настільному тенісі, м. Євпаторія, 2007 р.

Здобутки:

 • одержано звання “Заслужений тренер України”, 2003 р.;
 • одержано диплом кандидата психологічних наук, 2003 р.;
 • одержано диплом доцента кафедри фізичної реабілітації, 2006 р.;
 • стипендіат Президента України в галузі фізичного виховання і спорту, 2007-2012 рр.
 • нагороджена Орденом княгині Ольги ІІІ ступеня;
 • нагороджена грамотою Національного олімпійського комітету України (2011 рік);
 • нагороджена грамотами Кабінету міністрів України, Полтавської обласної ради, міського голови А. Матковського за вагомий внесок у розвиток паралімпійського спорту (плавання);
 • особисто підготовлено одного Заслуженого майстра спорту України;
 • особисто підготовлено 4 майстри спорту України міжнародного класу;
 • особисто підготовлено 7 майстрів спорту України.

Публікації:

 • видано навчальний посібник із грифом Міністерства освіти і науки України, 2007 р.;
 • видано понад 20 методичних праць;
 • опубліковано близько 100 наукових статей, із них: 29 у фахових наукових виданнях ВАК України в галузі фізичного виховання і спорту;
 • наукова монографія «Психолого-педагогічний супровід спортивної діяльності плавців у паралімпійському спорті», 2012 р.

Обов'язки:

член президії Української федерації спортсменів із вадами розумового та фізичного розвитку.

 

 

Щиро вітаємо Бойко Галину Миколаївну з отриманням грамоти та медалі Верховної ради України за заслуги перед Українським народом! (Полтавський інститут економіки і права, 14 лютого 2019 року)

Блискучий виступ вихованців Заслуженого тренера України, завідувача кафедри фізичної реабілітації та фізичного виховання Бойко Галини Миколаївни (Полтавський інститут економіки і права,  17 грудня 2018 року)

Доцент кафедри фізичної реабілітації Полтавського інституту економіки і права Університету "Україна", кандидат психологічних наук, Заслужений тренер України

Видатні особистості кафедри фізичної реабілітації

Доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри здоров’я людини та фізичного виховання Полтавського інституту економіки і права Університету "Україна"

ВІТАЄМО Бойко Галину Миколаївну з перемогою на відкритому Чемпіонаті Європи з плавання! (13 травня 2016 року)