+38-067-406-53-92
Viber відділу обліку
Група: Наукові заходи

Історія дихає поруч: кроками Петра Могили

У Ворзелі, в музеї історії та культури "Уваровський дім" відбулася I Міжнародна науково-практична конференція "Митрополит Петро Могила: маловідомі сторінки життя". Ініціатором започаткування заходу виступив Науково-освітній центр патріотичного виховання Університету "Україна". Модератор заходу – начальник Центру Юрій Мельничук. У числі організаторів – Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, Національна спілка краєзнавців України, музей історії та культури "Уваровський дім", Товариство румунської культури України ім. Петра Могили, МТО "Українське козацтво" тощо. Конференція розпочалася молебенем у Михайло-Рубежівському храмі Архістратига Михаїла, який проводив настоятель храму отець Петро.

Гарна ідея започаткування щорічної науково-практичної конференції, присвяченої пам’яті та історичним дослідженням видатного українського політичного, церковного та освітянського діяча, митрополита Київського, Галицького і всієї Русі (1633-1647), екзарха Константинопольського патріархата Петра Могили народилася після виходу книги "Михайлівка-Рубежівка та Забуччя: історичний нарис" автора О. Соколенка. У книзі досліджено перебування на послуху в одному зі скитів с. Михайлівка-Рубежівка геніальної історичної постаті Петра Могили в 1622-1627 рр. У скитах (заглиблення в землі) на той час жили ченці-печерники, або, як їх ще називали, "катакомбники". Частина земель села належала Києво-Печерському монастирю. Навіть по посвяченні на посаду архімандрита Печерської лаври у 1627 р. Петро Могила продовжував навідувати це село. Петро Могила збирав свідоцтва продива, які відбувалися з віруючими людьми. Деякі з див після його смерті вийшли окремим виданням за редакцією Атанасія Кальнофойського. Одне із таких див сталося в 1629 році в с. Рубежівці і пов’язане з місцевими, дуже давніми джерелами з цілющею водою. Цією водою митрополит освячував новопобудованний будинок свого слуги Станіслава Третяка. Воду, що лишилася після освячення домівки, дружина Третяка зібрала в скляну посудину і за рік зберігання ця вода перетворилася на вино! На те здивування Петра Могили подружжя побожилося, що живуть так бідно, що за цей рік вина в домі не було. Могила упевнився, що рідина мала смак і запах вина! Упродовж багатьох років посудина з вином зберігалася особисто у Петра Могили і не втрачала своїх властивостей! Митрополит назвав це вино "Волоським вином", а диво - "Рубежівським чудом".

Про це та багато інших цікавих фактів із життя митрополита Петра Могили розповідали у своїх доповідях доктор пед.наук Ю. Руденко, доктор істор.наук Ю. Мицик, доктор богослов.наук Д. Степовик, кандидат юрид. наук О. Фаст, кандидат істор. наук О.Заремба, протиієрей храму Архістратига Михаїла Іван Дзюба та інші.

...Історія дихає поруч. Зумій тільки її побачити. Зацікавили виступи доктора педагогічних наук Ю. Руденка, доктора історичних наук Ю. Мицика, доктора богословських наук Д. Степовика, доктора географічних наук А. Доценка та багатьох інших.

Серед почесних організаторів науково-практичної конференції був голова Товариства румунської культури України ім. Петра Могили Андріан Капалб. А піднесений дух конференції лишився в кожному з учасників та гостей.

Лілія Золотоноша,

журналіст Університету "Україна"