office@uu.edu.ua

А чи знаєте Ви історію академічної шапки, або магістерської шапки?

Класична академічна шапка

Так само як і мантія, шапка отримала свою форму в результаті трансформації церковного вбрання. У середні віки вищі школи відкривались під наглядом церкви в стінах монастирів, тому що бібліотеки знаходились саме при монастирях, і доступ до них мали лише священнослужителі.
Перші шапки з’явилися в Італії ще в XI ст., і походять вони від церковних шапок БІРЕТТА (лат. birretum , італ. berretta).

Біретта римсько-католицького духовенства

Біретти носили вищі чини духовенства, як ознаку досягнень, ознаку знань. Відрізнялись університетські біретти тим, що випускники університетів без духовного сану не мали помпонів.

В XII-XIII ст. в період Золотого віку Ісламу, поширення ісламських традицій і знань дійшло і до Європи. Так, прив’язаний до голови Коран під час іспитів в мусульманських школах Медресе, вплинув на форму магістерської шапки, і магістерська біретта отримала форму книги, розміщеної паралельно до землі. Це була ознака того, що людина стала магістром, а не лише представником духовенства. Саме на початку XIII ст. вперше класична академічна шапка згадується на учнях випускного класу Парижського Університету, який був створений на основі Парижського богословського притулку, нині відомий як Університет Сорбонна (на честь засновника духовника короля Роберта Сорбонна). Учні нашивали на свої біретти поля квадратної форми, спочатку вони були м’якими, а згодом у них вшивали дерев’яні каркаси, щоб поля не висіли і не закривали очі. Потім форма з полями на шапці поширилась Європою, а згодом, і світом.

Атрибут академічної шапки - наявність пензлика, під назвою ЛІРІПІП. Часто ліріпіп обтиснений металевою скобою з гравірованою назвою університету. Особливість місця розміщення пензлика не випадкова: у кого є вчена ступінь, носять ліріпіп на лівій стороні, а студенти - на правій.
Існує навіть урочистість при врученні дипломів студентам - перекидання ліріпіпа з правої сторони на ліву. В багатьох університетах це здійснює ректор, декан або почесний професор. Отже, якщо на Вас мантія і шапочка з пензликом зліва, а в руках диплом - Ви - випускник!
Vivat і Gaudeamus Igitur!

Сьогодні часто академічну шапку називають конфедераткою, але це лише через її схожість з формою військової шапки Барської конфедерації Речі Посполитої XⅤIII ст., між собою їхня історія нічим не пов'язана.

Улани Варшавського герцогства в конфедератках

У деяких країнах академічна шапка мала дещо іншу форму. Наприклад, у країнах Скандинавії форма шапки – циліндр, ознака докторського ступеню.

В Фінляндії кожному, хто отримав ступінь доктора в Фінляндії, вручають циліндр і меч.

У Великобританії, особливо в північній її частині, атрибут отримання докторського ступеня – Бонет Тюдорів, або як її називають в академічних колах, шапка Джона Нокса, на честь провідного шотландського релігійного реформатора XVI ст.

Бонет Тюдора (шапочка Джона Нокса) - класична докторська шапочка університетів Великобританії

Джон Нокс - шотландський релігійний реформатор XVI століття
Джон Нокс - шотландський релігійний реформатор XVI століття.