+38-067-406-53-92
+38-067-242-71-34
Інженерна освіта

European Youth Forum: THE WAR IN UKRAINE: PROBLEMS, LESSONS, POSSIBILITIES

European Youth Forum: "THE WAR IN UKRAINE: PROBLEMS, LESSONS, POSSIBILITIES"

Онлайн-захід, присвячений Україні, організовує Балтійсько-український центр досліджень, досліджень та інновацій (MRU) Університету Миколи Ромеріса, спільно з Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна»

Темою дискусії є «ВІЙНА В УКРАЇНІ: ПРОБЛЕМИ, УРОКИ, МОЖЛИВОСТІ» і висвітлюватимуть її представники академічної спільноти, студентів та громадських організацій.

Запрошуємо вас взяти участь у онлайн-заході, де українські студенти поділяться досвідом навчання в ці тривожні часи та обговорюватимуть роль молоді та наукових кіл у майбутньому України.

Ми всі розуміємо, що війна в Україні – це загальний біль, і наше завдання – якнайшвидше виграти її. У цей час дуже важливо підтримувати молодь, зокрема студентів.

Подія транслюватиметься на платформі ZOOM. Захід проходитиме англійською мовою.

-------------

The online event dedicated to Ukraine is organized by Mykolas Romeris University Baltic-Ukrainian Centre for Studies, Research and Innovations (MRU), together with the Open International University of Human Development "Ukraine".

The topic of discussion is "THE WAR IN UKRAINE: PROBLEMS, LESSONS, POSSIBILITIES" and it will be covered by representevitives of academic community, students and NGOs.

We invite you to participate in the online event where Ukrainian students will share their study experiences during these disturbing times and discuss the role of youth and academia in the future of Ukraine.

We all understand that the war in Ukraine is a common pain and it is our task to win it as soon as possible. At this time it is very important to support young people, students in particular.

The event will be broadcasted on ZOOM platform. The event will be held in English.

Зареєструйтес/Register NOW: https://forms.gle/ftndQvvwRxzgo9969

Більше інформації згоом/More information soon

до списку оголошень