Факультатив
Факультатив «Основи бібліотечно-бібліографічних знань» на 2020/ 2021 н. р.
План проведення бібліографічних заходів по формуванню інформаційної культури користувачів бібліотеки
1. Індивідуальні та групові екскурсії: «Бібліотека університету – джерело інформації»
1.1. Структура бібліотеки.
1.2. Режим роботи бібліотеки.
1.3. Права й обов’язки користувачів.
1.4. Інформаційні ресурси.
1.5. Бібліотечні послуги.
1.6. Бібліотечно-інформаційний супровід студентів з інвалідністю.
2. Бібліотечні уроки: «Фонди бібліотеки»
2.1. Основний бібліотечний фонд. Резервний фонд.
2.2. Фонд періодичних видань.
2.3. Спеціальні видання та електронні ресурси для студентів із порушеннями зору.
2.4. Іноземні видання мовою оригіналу.
2.5. Видання Університету «Україна».
3. Бібліотечні уроки: « Електронні ресурси бібліотеки»
3.1. Національні бази даних.
3.2. Міжнародні бази даних.
3.3. Власні електронні ресурси Університету «Україна».
4. Групові та індивідуальні тренінги: «Практичне застосування електронних ресурсів бібліотеки»
4.1. Правила й алгоритми пошуку інформації у власних та передплачених базах даних.
4.2. Програма екранного доступу NVDA для здобувачів освіти з порушеннями зору.
4.3. Методика застосування е-програми з відкритим кодом Zotero.
5. Бібліографічні уроки: «Складання бібліографічних записів»
5.1. Складання бібліографічного запису на книги і брошури.
5.2. Аналітичний бібліографічний опис видань наукових статей.
5.3. Правила складання бібліографічного списку до наукових робіт.
6. Бібліотечні уроки: «Довідково-бібліографічне обслуговування»
6.1. Довідковий апарат бібліотеки: каталоги та картотеки.
6.2. Сервісні послуги.
6.3. Методика пошуку документів за темою наукового дослідження.
7. Інформаційні години
7.1. День інформації (книжково-ілюстративні та віртуальні виставки, коментовані огляди, консультації).
7.2. День фахівця (інтерактивна виставка, дайджест періодичних видань, флешбук).
7.3. День бібліографії (бібліографічні покажчики, списки; бібліографічний запис).
Завідувач інформаційно-бібліографічного відділу Л. А. Круглик
Директор бібліотеки Н. П. Колесникова
Бібліотека: розмаїття форм і методів
Багатоголосий і гомінкий студентський вересень для бібліотеки – це час змін і час дій. «Усміхнені, ввічливі й уважні» – саме такими запам’ятались багатьом студентам та їхнім батькам бібліотекар і бібліотекарки нашої книгозбірні, що гостинно приймали відвідувачів. Влітку вони заздалегідь підготували комплекти навчальної літератури за спеціальностями, придбали нові видання, а бібліотечний простір оформили по-святковому.
Із другого вересня почали приймати гостей бібліотеки та студентську молодь. На початку було влаштовано презентацію розлогої книжкової виставки «Нескорена Україно – вперед!» (для студентів спеціальностей «Біологія», «Промислова фармація», «Комп’ютерна інженерія»).
Протягом наступних двох тижнів бібліотечні працівники щодня зустрічали екскурсії першокурсників. Для них запропоновано різноманітні заходи. Наприклад, учнями коледжу «Освіта» заслухано низку коментованих оглядів за темами: «Є мова – є нація», «Духовна спадщина тисячоліть», «Видатні Українці», «Сучасна зіркова проза і поезія», «Періодичні видання з економіки», «Періодичні видання соціальної сфери». Проведені бесіди «З думою про Україну» (за матеріалами публіцистичних творів Президента Університету «Україна» Петра Михайловича Таланчука). Також під час інформаційних годин молодь було ознайомлено з бібліотечним фондом, із правами й обов’язками користувачів, із галереєю книжкових виставок. Студентам з інвалідністю запропоновано індивідуальні екскурсії.
Студентству II курсів університету організовано бібліотечні уроки за темами: «Інформаційний масив бібліотеки», «Бібліотечно-бібліографічні послуги», «Меню і контент сайта бібліотеки». Студенти старших курсів брали участь у групових тренінгах за темою: «Електронні ресурси бібліотеки». У соціокультурних заходах бібліотеки брали участь З2 академічні групи, студентам видано понад 4000 прим. навчальної літератури.
Науково-педагогічних працівників університету залучено до участі в серії вебінарів: «Аналіз публікаційної активності науковця і установи».
Директор бібліотеки, Ніна Колесникова
Формування інформаційної культури в бібліотеці Університету «Україна»
Бібліотека університету є провідним культурним і освітнім науково-інформаційним центром університету. Щорічно колектив бібліотеки обслуговує до 5 тисяч читачів, серед них – студенти, аспіранти, докторанти, учнівська молодь коледжу «Освіта», науково-педагогічні працівники. Бібліотечний фонд становить понад 235 тисяч примірників документів – книги, журнали, комплекти газет, документи на електронних носіях.
Формування інформаційної культури є однією із головних функцій бібліотеки університету. З цією метою у 2012 році був організований інформаційний всеобуч для студентської молоді, а саме факультатив «Основи бібліотечно-бібліографічних знань». На кожен навчальний рік розробляється план проведення бібліотечних уроків, в ході яких наші фахівці навчають правильно користуватися бібліотекою, знайомлять зі структурою книгозбірні, розказують про існуючу в бібліотеці систему обслуговування та надають інформацію про бібліотечно-інформаційні послуги, також проводять тренінги, де навчають методам пошуку інформації в ресурсах баз даних бібліотеки.
Протягом п’яти років організовувались заняття за темами: «Бібліотека університету: її функціональність», «Книжкові фонди бібліотеки», «Бази даних бібліотеки: власні та ліцензійні», «Бібліографічний опис із електронного документа». Наприклад, за темою «Сервіс бібліотеки» студенти отримували інформацію про віддалене замовлення і бронювання літератури, про надання електронних довідок, про вільний обмін з полиць BookCrossing, про організацію абонемента вихідного дня в межах читальної зали.
Для студентів кафедри видавничої справи та редагування проводились бібліотечні заняття за темою «Книга в просторі і часі», де розмова велась про давні книги, про типи і форми сучасної книги, про електронні книги та їх різновиди.
З 2016 р. успішно практикуються бібліографічні уроки в рамках загальної теми: «Бібліографічний опис курсових, дипломних робіт», де йдеться про бібліографічний опис документа, про аналітичний бібліографічний опис документа, визначення індексів УДК. Студенти опановують правила складання бібліографічного списку до наукових робіт.
Такі різноманітні заняття факультативу проводились для студентів університету і коледжу «Освіта» зі спеціальностей «Комп’ютерна інженерія», «Інженерія програмного забезпечення», «Фінанси, банківська справа та страхування», «Маркетинг», «Менеджмент», «Публічне управління та адміністрування», «Журналістика», «Українська мова і література», «Туризм», «Інформаційна, бібілотечна та архівна справа», «Соціальна робота».
Таким чином, бібліотечні фахівці формують інформаційну культуру студентів та допомагають їм здобувати нові знання.
Н. Колесникова, директор бібліотеки
Бібліографічні знання стають доступними (2 квітня 2018 року)