Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
+38-067-242-71-34
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Відеолекції онлайн

     

    В Університеті «Україна» завершено пілотний проект з відеолекцій онлайн 

     

    У всьому світі шаленими темпами розвивається ринок онлайн-освіти. Багато провідних світових вишів уже створили відокремлені онлайн-університети. 

    Навчання в них проводиться дистанційно, а диплом нічим не відрізняється від звичайного. Примітно, що студентів у таких навчальних закладах на порядок більше, аніж у класичних університетах. До недавнього часу освіту в режимі онлайн пропонували лише іноземні ВНЗ. Однак, прогрес дійшов і до України: півроку тому Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» апробував пілотний проект відео-лекцій онлайн. 

     

    Від задумки до реалізації 

    Сучасний темп життя вимагає кардинальних змін у всьому, і в освіті тим паче. Ідея формування системи дистанційної освіти виникла у Петра Таланчука, президента Університету «Україна», ще до створення самого ВНЗ. 

    Якщо раніше для дистанційного навчання було достатньо звичайних текстів, то нині мало хто зі студентів читатиме конспект лекцій, – зазначає керівник проекту, директор Інституту відкритої освіти Університету «Україна» Олена Майборода. – Відеопрезентації – це новий революційний рівень. Їх можна прослухати/переглянути у навушниках/на планшеті, поки їдеш на навчання чи сидиш за чашкою чаю у кав’ярні. Навчатись у такому форматі дуже зручно: студенти не витрачають багато часу для перечитування підручників, але водночас отримують нові знання. 

    Потреба в запровадженні дистанційної освіти на українському просторі збільшується з кожним роком. 2011-го року в Університеті «Україна» розпочалася робота зі створення нової платформи дистанційного навчання. А вже через три роки, 2014-го, було підписано наказ про запуск пілотного проекту відеолекцій онлайн. 

    Пілотний – означає пробний, – пояснює керівник навчально-методичного відділу університету Інна Довбіус. – Це ще не створення онлайн-університету, аналогічного світовим вишам такого зразка. Наш пілотний проект – це перша спроба у запровадженні дистанційної освіти наживо. Ми вирішили перевірити на практиці, як працювати у режимі онлайн: як забезпечити процес технічно, наскільки це ефективно, як зможуть викладати лектори тощо.  

     

    Конкурс і піврічна підготовка 

    Підготовка до викладання у форматі відео-лекцій онлайн тривала увесь перший семестр 2014-2015 навчального року. У рамках пілотного проекту було відібрано 12 дисциплін. 

    Це були предмети, які входили до програми навчання за декількома спеціальностями, – розповідає начальник управління з навчально-виховної роботи Ольга Веденєєва. – Наприклад, предмети «Професійна етика», «Вища математика» чи «Соціологія» викладаються для студентів, які опановують різні професії і навчаються у різних ТВСП Університету «Україна». ТВСП – це 32 територіально відокремлених структурних підрозділи Університету «Україна», інститути, коледжі і філії в різних регіонах України. З огляду на це, чому б не обрати одного кваліфікованого викладача, який читав би лекції з конкретної дисципліни для всіх цих студентів?! Одна група слухала викладача безпосередньо, знаходячись в аудиторії, а інші – по відео. 

    До добору лекторів підійшли з особливою ретельністю. Протягом усього першого семестру проводився конкурс. Кафедри подали кандидатури своїх найліпших і найдосвідченіших викладачів. Лектор повинен був не лише заповнити конкурсну анкету, але й представити розроблений електронний курс дисципліни. Кожну кандидатуру виносили на розгляд комісії. Усього відібрали 12 викладачів: дев’ять із Києва, три з ТВСП – Вінниці, Полтави і Миколаєва. 

    Для викладачів це був не лише незвичний досвід, але й колосальне навантаження. Перш ніж вийти в «ефір», вони повинні були серйозно підготуватися. Наприклад, для математики розробити на кожну формулу новий слайд у презентації. А розповідати матеріал необхідно, не заглядаючи у конспект, також необхідно постійно підтримувати увагу аудиторії по той бік монітора, – говорить Інна Довбіус

    Є ще інший важливий момент. Ні для кого не секрет, що для виступу перед публікою потрібно мати певні навички, а говорити на камеру ще складніше. Викладач може бути дуже кваліфікованим і досвідченим, але губитися, коли на нього спрямована камера, – додає Олена Майборода

     

    Викладачі про досвід читання відео-лекцій 

    Ірина Ломачинська, доктор філософських наук, професор: 

    Досвід читання лекцій у форматі онлайн був для мене дуже цікавим. Професійну етику я викладаю вже більше 10 років, у мене є багато методичних рекомендацій та презентацій з цієї дисципліни, а 2005 року був виданий мій посібник «Професійна етика». Однак, я вважаю, що ефективність курсу у випадку відеолекцій онлайн залежить не стільки від лектора, скільки від технічного забезпечення. Якщо звязок неякісний, вичитати лекцію неможливо. Від якості зв’язку також залежить комунікація. На традиційному занятті студенти мають змогу сприймати невербальну комунікацію: жести, міміку, погляд викладача. Відеолекції частково стирають цей контекст комунікації. І навпаки: слухачів я бачила на маленьких екранах, тому не могла визначити, наскільки вони розуміють матеріал. Було б значно краще, якби я бачила всіх моїх студентів на великому моніторі. Інший важливий момент полягає в тому, що дітям могло бути важко півтори години дивитися на лектора через екран. Тому, мабуть, доцільно провести соціологічне опитування серед студентів, які прослухали наші відеолекції онлайн

    Та в будь-якому разі, я вважаю, що якщо ми дійдемо до належного технічного рівня, то дистанційна освіта стане освітою майбутнього. І вона має активно розвиватися і впроваджуватися. 

     

    Інна Савич, старший викладач: 

    Мені приємно, що я виграла конкурс на читання відеолекцій онлайн із соціології. Викладати у такому форматі було незвично, але, водночас, дуже цікаво. Спочатку виникали деякі труднощі, але вже на другому занятті, коли я зрозуміла специфіку, стало набагато легше. Із негативних моментів можу відмітити лише відсутність комунікації між викладачем і слухачами. Мені доводилося безперервно пояснювати матеріал, при цьому неможливо поставити аудиторії запитання, щоб наштовхнути на відповідь чи навіть зробити зауваження. 

    Загалом, я вважаю, що в майбутньому дистанційна освіта стане домінуючою, адже це дуже зручно. Наприклад, діти з особливими потребами часто не мають змоги приїжджати на навчання. Якби була організована дистанційна освіта, вони без проблем могли б готуватися вдома. Теж саме стосується студентів із інших міст, які навчаються на заочній формі. Вони могли б прослухати начитки з предметів удома і приїхати відразу на сесію. А, можливо, в майбутньому складання іспитів також відбуватиметься у режимі онлайн. Адже навіть зараз через скайп можна приймати і заліки, і іспити.  

     

    Навчатися по-новому 

    Досвід відеолекцій онлайн був новим та незвичним не лише для викладачів, але й для студентів. На відміну від своїх однолітків з-за кордону для багатьох українських студентів це були перші заняття у такому форматі.  

    Марина Половюк, Університет «Україна», кафедра журналістики, студентка 2 курсу (відеолекції з предмету «Інвалідність та суспільство»): 

    Відеолекції онлайн мені дуже сподобалися. На мою думку, таким чином сприймати інформацію набагато легше. З одного боку, ти чуєш пояснення матеріалу від лектора, а з іншого боку – можеш пройтися поглядом по презентації, де є і термінологія, й ілюстративний ряд. Це значно поліпшує запам’ятовування. Хоча тут багато чого залежить від викладача, оскільки важливо пояснити все те, що показуєш на екрані. Дуже добре, коли наводять приклади з життя. Предмет «Інвалідність та суспільство», який нам читала на відеолекціях онлайн доцент К.О. Кольченко, дозволяв організовувати максимально цікаві заняття. Наприкінці кожної лекції викладач ставила для перегляду відеоролики. Вони викликали у студентів різні емоції: сльози, сміх, радість, сум. Рідко щось подібне було на традиційних заняттях, тому особисто для мене відеолекції були цікавішими. Мені взагалі подобається дистанційна освіта, і я гадаю, що її варто запроваджувати в університетах. Хоча не слід проводити всі заняття у такому форматі, адже у традиційних лекцій теж є багато плюсів. 

     

    Сабіна Агамалієва, Університет «Україна», кафедра української мови, літератури і східних мов, студентка 2 курсу (відеолекції з предмету «Україна у контексті світового розвитку»): 

    Про дистанційну освіту я чула неодноразово, і мені завжди таке навчання було дуже цікавим. Адже відеолекції можна переглянути і прослухати вдома, якщо, наприклад, не можеш приїхати в університет. І це неймовірно зручно! Недарма ж дистанційна освіта поширена і популярна в усьому світі. 

    Щоправда, відеолекції, які організували в нашому університеті, не виправдали всі мої сподівання. Приблизно 20 хвилин кожного заняття виділялося на підготовку: налаштовували техніку, перевіряли зв’язок і т.д. Коли підготовка, нарешті, завершувалася і починалася лекція, то час від часу (інколи кожні 5-10 хвилин) то вимикалося відео, то зникав звук. Через це сприймати розповідь лектора було важко. Хоча викладач читала предмет чудово, повторювала визначення по 2-3 рази, наголошувала на найважливішому. 

    Коли у 2-му модулі другого семестру нам читали традиційні лекції з цього предмету, було краще. Але, оскільки я розумію, що практика відеолекцій буде запроваджуватися надалі, то вважаю, що доцільно приділити більше уваги організації і якісному технічному забезпеченню. 

     

    Тамара Скурська, Коледж «Освіта», кафедра видавничої справи та редагування, студентка 3 курсу (відеолекції з предмету «Україна у контексті світового розвитку»): 

    Загалом, ідея проводити відеолекції онлайн позитивна. Однак, втілення задумки в реальний навчальний процес поки що залишає бажати кращого. На жаль, є багато негативних моментів. Наприклад, не всі студенти готові до навчання по відеолекціях. Багато хто не лише спілкується між собою під час такого заняття, але й «шастає» по аудиторії, тим самим заважаючи всім, хто бажає слухати лектора. Також це доволі незвичний формат, коли сприймати інформацію треба, дивлячись на екран. На мою думку, коли перед тобою стоїть викладач – ставлення до предмету стає більш серйозним. 

    Позитивне у відеолекціях те, що вони економлять час викладачів та студентів, зручно підлаштовуються у розклад і дозволяють самостійно «наздоганяти» матеріал. А ще дистанційне навчання – просто ідеальний варіант для тих студентів, які не мають змоги відвідувати пари через ті чи інші причини. 

     

    Роман Перехрест, Коледж «Освіта», 2-й курс, кафедра інженерних технологій (відеолекції з предмету «Основи філософських знань», «Інформатика» та «Комп’ютерні технології»): 

    Загальне враження від відеолекцій онлайн позитивне, адже це зручно та актуально сьогодні. Добре, що один викладач має змогу доносити інформацію до великої аудиторії по всій країні. Хоча особисто мені спочатку було важкувато сприймати інформацію. Потрібен певний час, щоб звикнути до такого формату. Наша група зіткнулася також із проблемою відсутності комунікації з викладачем. Через неможливість щось перепитати, ми не встигали конспектувати. Та й сам факт відсутності лектора в аудиторії провокує деяких студентів до занять своїми справами. Тому, якщо порівнювати відеолекції із традиційними лекціями «наживо», то позитивного в останніх набагато більше. До повноформатного дистанційного і самостійного навчання більшість наших студентів поки не готові. 

    Хоча сама ідея такої освіти чудова, і я її підтримую. Наприклад, у 2-му модулі другого семестру я слухав відеолекції з предметів «Інформатика» та «Комп’ютерні технології». Це було зручно, оскільки лектор у записаних лекціях пояснював матеріал повільно, а ще можна було переглянути відео повторно. 

     

    Невпинно вперед 

    З першого вересня 2015 року в Університеті «Україна» запроваджується обов’язкове читання відеолекцій онлайн. До нового проекту планується залучити 20 викладачів, які читатимуть 18 дисциплін. Протягом червня проводиться конкурс серед лекторів базової структури університету в Києві, а також у всіх ТВСП. 

    − Наступного навчального року планується не лише читати лекції онлайн, але й записувати їх на відео. Оскільки раніше лекції викладались у реальному часі, а записані були лише 10-ти хвилинні фрагменти, – розповідає Олена Майборода. Один із перспективних планів – створення відеолекцій цілих дисциплін і організація повністю дистанційного навчання на зразок такого, яке практикується за кордоном. Але для цього потрібно ще багато працювати. Для віртуального університету необхідно розробити автоматизовану систему управління, зокрема, облік студентів і організацію навчання. Однак, саме дистанційна освіта – це освіта майбутнього, тому ми плануємо й надалі розвиватися в цьому напрямку.  

    Сюзанна КІРІНА, 

    Костянтин ЗОЗУЛЯ (фото), 

    студентський Медіа-центр Університету «Україна» 

     

    Фото:

     

    ВІДЕОЛЕКЦІЇ. Університет «Україна» 

    В Університеті УКРАЇНА започатковано пілотний проект відеолекції он-лайн.

    Спільними зусиллями викладачів і працівників Інституту відкритої освіти, управління навчально-виховної роботи, методистів і Центру інформаційних технологій та технічного забезпечення окремі дисципліни читаються одночасно для студентів декількох спеціальностей базової структури, а також для студентів територіально відокремлених підрозділів університету у Вінниці, Хмельницькому, Білій Церкві, Житомирі, Мелітополі та інших містах України.

    Сучасні інформаційно-комунікаційні технології дають змогу поєднувати класичні і дистанційні форми навчання.


     

    Онлайн-лекція доцента Поліновського В.В.

     

    1 березня 2016 року

     

    1.03.2016 на кафедрі комп’ютерної інженерії Університету «Україна» (м. Київ) проведено відкриту онлайн-лекцію провідного українського вченого, директора інституту комп’ютерних технологій, к.т.н., доцента Поліновського В.В. на тему «Управління в ІТ-галузі». Розглянуто питання особливостей сучасного стану та перспективи розвитку ІТ-технологій.

    Студенти Новокаховського гуманітарного інституту взяли активну участь в обговоренні проблемних моментів доповіді. В наступній зустрічі буде запропоновано тренінг.

    У циклі онлайн-лекцій візьмуть участь проф. Забара С.С. та доцент Тимошенко А.Г. Можливість спілкування із провідними вченими нашого університету дає змогу студентам підвищити рівень знань та оволодіти елементами дистанційного навчання.

      


    Методичні рекомендації щодо  підготовки  та трансляції відеолекцій  

    у Відкритому міжнародному університеті розвитку людини "Україна"

    Використання відеоконференцзв’язку APPEAR.IN