pkuu@vmurol.com.ua
Група: Новини освіти

«Ліцензійні умови провадження освітньої діяльності» зазнали змін

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності», котру було прийнято 30 грудня 2015 р., зазнала суттєвих змін. Відповідне рішення уряду було оприлюднене у Постанові Кабінету Міністрів України від 10 травня 2018 р. Якими є ці зміни? Із назви постанови та пункту 1 було виключено слова «закладів освіти». Також із пункту 2 було видалено другий абзац і додано кілька нових, зміст яких і пропонуємо для ознайомлення.

Отже, згідно прийнятих та оприлюднених змін до «Ліцензійних умов…», заклади освіти, що мають ліцензію на діяльність у сфері вищої освіти, може бути переоформлена ліцензія із встановленням збільшеного ліцензійного обсягу з урахуванням строків навчання за умови дотримання вимог Ліцензійних умов, затверджених пунктом 1 відповідної постанови. Для цього представникам ВНЗ потрібно подати лише заяву про надання такого збільшення. Інших додаткових матеріалів до заяви додавати не потрібно.

Також згідно змін до постанови, кадрові вимоги забезпечення провадження освітньої діяльності для ВНЗ, що мають ліцензію, набирають чинності з 1 вересня 2018 року. До зазначеного строку кадрове забезпечення освітньої діяльності здійснюється відповідно до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015., в редакції від 30 грудня 2015 р.

Серед інших змін – деякі вимоги щодо діяльності ВНЗ набирають чинності пізніше. Так, вимоги до керівника проектної групи щодо наявності не менше однієї статті в періодичному виданні, що входить до однієї з наукометричних баз (напр. Scopus) вводяться в дію через три роки після набрання чинності цією постановою; кадрові вимоги щодо кількості членів групи забезпечення, що є достатньою, якщо на одного її члена припадає не більше 30 здобувачів вищої освіти всіх рівнів, курсів та форм навчання з відповідної спеціальності, набирають чинності з 1 вересня 2019 р. Вимоги щодо володіння англійською мовою на рівні В2 за Загальноєвропейськими рекомендаціями з мовної освіти або кваліфікаційні документи (диплом про вищу освіту, науковий ступінь), пов’язані з використанням зазначеної мови одним із членів проектної групи під час провадження підготовки іноземців та осіб без громадянства, вводяться в дію з 1 січня 2020 р.

Заклади освіти, що здійснюють підготовку іноземців та осіб без громадянства і мають намір у подальшому припинити підготовку таких осіб, завершують таку освітню діяльність до завершення циклу підготовку. Якщо ж заклад освіти планує продовжувати підготовку іноземців та осіб без громадянства, то в такому разі потрібно до 31 грудня 2019 р. пройти процедуру ліцензування в установленому законодавством порядку та відповідно до Ліцензійних умов, затверджених пунктом 1 цієї постанови.

Стосуються зміни і надання освітніх послуг студентам з інвалідністю. Так, вимоги щодо доступності до навчальних приміщень для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення вводяться в дію під час провадження освітньої діяльності через три роки після набрання чинності цією постановою для закладів освіти, що вже мають ліцензію на провадження освітньої діяльності. Звіт про стан підготовки до виконання Ліцензійних умов, затверджених пунктом 1 цієї постанови, щодо доступності до навчальних приміщень для осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення подається до органу ліцензування через шість місяців після набрання чинності цією постановою.

З іншими змінами, що стосуються діяльності не лише ВНЗ, а також – з повним текстом «Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності» можна ознайомитися за цим посиланням: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/347-2018-п.

Автор: Світлана ПАТРА, журналіст Університету "Україна"