Перемикач режиму перегляду сайту
Збільшений розмір шрифту Великий розмір шрифту Нормальний розмір шрифту
Чорно-білий В сірих відтінках Синьо-голубий
Нормальний режим
+38-067-406-53-92
Приймальна комісія
відділ оргроботи
+38-067-503-64-52
+38-067-328-28-22
Viber відділу обліку
+38-067-500-68-36
+38-067-242-71-34
Київ, вул. Львівська, 23 office@uu.ua

Кисляк Тетяна Анатоліївна

Кисляк Тетяна Анатоліївна

 

Плей-лист відеоканалу Університету "Україна" на YouTube СПІВАЄ Тетяна КИСЛЯК

 

Тетяна КИСЛЯК: АВТОР НАРОДНОЇ ПІСНІ – САМ НАРОД

 

Українська народна пісня - найбільш поширений вид народної музики, продукт колективної усної творчості. Тексти пісень відображають характер українського народу, звичаї, історичні події, відрізняються своєрідністю жанрового змісту, музичної мови, структури. По складу зустрічаються народні пісні одноголосі і багатоголосні. Українська народна пісня існує в безлічі місцевих варіантів, поступово видозмінюючись.

В Університеті «Україна» упродовж кількох років існує ансамбль народної пісні «Мальва». Організатором і незмінним керівником цього колективу є людина творча, наділена кодом нації: мовою батьків, піснями матері, родинними звичаями, щоденною працею, безмежно любляча свою землю, студентів та фанатично віддана праці з ними – режисер, сценарист, костюмер, реквізитор. І це – Тетяна Кисляк. Мотивом створення вокального ансамблю народної пісні «Мальва» було бажання виховувати у молоді за допомогою фольклору та через нього любов і пошану до українського слова, пісні, до звичаїв і традицій, до рідної землі та її історії.

У творчій біографії колективу великий перелік конкурсів та фестивалів міжнародного рівня, де «Мальва» отримувала найвищі нагороди і тим самим достойно презентувала державу Україна.

Концерти «Мальви» сприймаються з великим захопленням скрізь і завжди. Під керівництвом Тетяни Кисляк «Мальва» стала членом міжнародної культурологічної організації. Тетяна приділяє багато уваги проблемам збереження і пропаганди традиційного культурного спадку кожної нації, формуванню у суспільстві взаємоповаги між народами.

Українська народна пісня – це пісня, яку всі співають, але ніхто не знає автора. Передаючи тексти пісень із покоління в покоління, представники народу можуть змінювати в ній слова, вставляти нові, складають продовження, в результаті текст пісні стає дійсно дітищем народу в прямому сенсі. Найбільш вокальна народна пісня. Народжена голосом, вона пройшла через природний відбір голосами багатьох поколінь.

Культура українського народу – це та дорогоцінна своєрідність, в якій прихована його душа. А українські народні пісні є вираз народної душі у пісенній творчості. І саме в народній пісні вона розкривається найбільш глибоко і постає перед нами в усій своїй непередаваній простою мовою красі.

Українські народні пісні поділяються на обрядові, ліричні і розповідні.

Скільки чудових текстів пісень склали представники нашого українського народу ! Українські народні пісні – душевні: «Ти ж мене підманула»; «Любо, братці, любо»; «Розпрягайте, хлопці, коней»; «Щедрик» тощо.

Тетяна Кисляк народилася в сім’ї вчительки з історії та робітника. Вже змалечку мріяла стати співачкою. Навчалася у Прилуцькій загальноосвітній школі та Дитячій музичній школі по класу фортепіано. Вступила до Прилуцького медичного училища. Навчаючись в училищі, не залишила спів і брала активну участь у всіх мистецьких заходах училища та міста як сольна співачка. Але любов до мистецтва, музики та співу перемогла і з 1997 р. по 2000 р. Тетяна була солісткою ансамблю «Мелодія» при місцевому будинку культури. Також у будинку культури займалася народною хореографією в народному ансамблі «Прилучанка» та на запрошення художнього керівника капели бандуристів виступала з капелою як солістка на багатьох міських заходах.

Тетяна вступила до хорової студії при Національному заслуженому академічному українському народному хорі України ім.. Г.Г. Верьовки. В хоровій студії вивчала сольфеджіо, теорію музики, музичну літературу, хореографію, фортепіано, хоровий спів, ансамблевий спів, автентичний спів, акторську майстерність та сольний спів.

У Тетяни – низький, грудний, сильний, приємний голос – контральто. Вона закінчила хорову студію на відмінно за фахом співачка, артистка хору. Була однією з найкращих студенток хорової студії та класу по вокалу Кінах К.Т.

Брала участь у Х Всеукраїнському конкурсі читців, присвяченому пам’яті Т.Г. Шевченка, де читала баладу «Причинна» Т.Г. Шевченка та отримала I місце.

Брала участь у ІІ Літературно-музичному конкурсі «Краю милий. Моя Україно». Отримала диплом лауреата ІІІ премії у номінації «Студенти вищих навчальних закладів, молодь». Показувала уривок з п'єси Т.Г. Шевченка «Назар Стодоля», де була в ролі Стехи, молодої ключниці пана.

Працювала на посаді артистки І категорії в Національному заслуженому академічному українському народному хорі України ім. Г.Г. Верьовки під керівництвом А.Т. Авдієвського. Брала участь у виставі, яка була присвячена загиблим під селищем Крути. Режисером-постановником була народна артистка УРСР Г.Г. Яблонська. Тетяна отримала чудові відгуки літературних критиків.

Закінчила Київський Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова. Навчаючись в університеті, брала активну участь у багатьох заходах, захищаючи честь університету.

З 2006 р. почала працювати в Університеті «Україна» та створила зі студентів ансамбль народної пісні «Мальва», який стає неодноразовим лауреатом всеукраїнських та міжнародних конкурсів.

У 2007 р. відбувся її магістерський сольний концерт в актовому залі Інституту мистецтв НПУ ім. М.П. Драгоманова.

Брала участь у постановці фольк-м’юзиклу «Колода». Автор ідеї – художній керівник гурту «Козацькі забави», заслужений діяч мистецтв України А. Верес. Отримала одну з головних ролей – грала Оксану, дочку сільського голови та виконала пісню «Стежина» на музику В. Домшицького.

Лауреат І премії Всеукраїнського фестивалю сучасного романсу «Осіннє рандеву» в м. Миргороді, засновником якого є народний артист України Мар’ян Гаденко.

Зараз вона є солісткою творчої майстерні народного артиста України Мар’яна Гаденка.

Лауреат Міжнародного телевізійного фестивалю «Прем’єра пісні» (м. Буча).

Лауреат І премії Міжнародного пісенного фестивалю «Доля» (м. Трускавець).

Нагороджена дипломом від Святошинського районного у м. Києві центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за вагомий особистий внесок у розвиток, підтримку творчих здібностей молоді з функціональними обмеженнями та участь в організації ХІІ районного фестивалю «Повіримо у себе».

-  Ансамбль народної пісні «Мальва» я заснувала вже понад 5 років назад з метою поширення та розповсюдження української народної пісні серед молоді. Я шукаю талановитих молодих людей серед студентів Університету «Україна», які не байдужі до української народної пісні та згодом уже разом із ними знайомлю студентство Університету (і не тільки) з українською народною піснею. Заняття у нас бувають мінімум 2 рази на тиждень. Але дуже часто це буває і 3-4 рази на тиждень. Тобто, коли є спільний вільний час, ми завжди збираємося. Заняття тривають від 2-х до 3-х годин (дивлюся по їхньому стану). На заняттях перед собою я ставлю завдання не тільки розучити пісні (вивчити слова та мелодію), а й прищепити студентам технічні вокальні навички, ази акторського мистецтва.

Заняття зазвичай починаються із розспівок, які я сама для них підбираю в залежності від проблеми, над якою ми працюємо в даний момент. Хоча заняття в ансамблі не передбачають індивідуальних занять із кожним студентом, я намагаюся приділити увагу окремо кожному студенту, наголошуючи саме на його помилках та даючи йому пораду, як їх виправити.

Моєю метою занять в ансамблі є розкриття внутрішнього світу студента, в першу чергу для нього ж самого. Щоб він зміг повірити в себе, сформуватися як творча особистість та особистість загалом. Тобто пізнати себе, виразити своє «Я» саме через українську народну пісню.

Я вважаю, що тільки після того, як студент себе віднайшов, він зможе повністю відкритися перед слухачем та повною мірою відчути, розкрити і передати йому зміст пісні. Одним словом, я перед своїми студентами ставлю мету не тільки виконувати пісню голосом, а й співати душею, відчути, прожити те, про що співаєш.

Адже, на мою думку, пісня, насамперед українська народна пісня, є душею нашого народу, душею України (а також, сподіваюся, душею нашого Університету). І якщо цю душу ми не зможемо зберегти, то ми втратимо себе, свою Батьківщину…

Кожен студент, який співає в ансамблі «Мальва», для мене «на вагу золота», кожного із них я ціную. Я завжди їм про це говорю. Кажу, що кожен із них робить свій внесок у розвиток нашого колективу, що вони повинні поважати та цінувати один одного, бо ми – єдина творча сім’я. Я намагаюся бути студентам не тільки педагогом, а й старшим товаришем і другом. Ми розмовляємо на різні теми і я ділюся з ними не тільки своїм професійним досвідом, досвідом співачки, а й життєвим. На мою думку педагог має бути не тільки педагогом, але й психологом.

На даний момент в ансамблі 3 дівчини та 1 хлопець. Хоча їх мало, але всі вони талановиті і є унікальними у своєму роді. Це Надія Фоміна; Тетяна Мацаєва; Максим Шаповал; Вероніка Попова.

Також хочу згадати про двох дівчат, які вже випустились, але багато зробили для колективу та УУ. Це Тетяна Безкишко та Інна Олійник (вона здобула для ансамблю та для Університету «Україна» лауреатство й отримала диплом I ступеню за найкраще виконання балади на Y Міжнародному телевізійному фестивалі-конкурсі «Морська мушля» у м. Созопол (Болгарія), червень 2009 р. А також – I місце на XYI телевізійному фестивалі «Весняні ластівки» (м. Київ, квітень 2009 р.)

Хочу також згадати і про нашого директора Центру художньої творчості Н.В. Гаврилюк, яка завжди вболіває за нас усім серцем та допомагає і підтримує нас.

У репертуарі ансамблю «Мальва» нараховується понад 40 українських народних пісень та пісень, написаних для народного голосу. А також 4 вокально-театралізованих дійства: «Вечорниці»; «Коза»; «Коляда» (різдвяне дійство); «Весняночка» (вокально-літературне дійство).

У вокально-театралізованих дійствах також беруть участь колективи: театр-студія «Данко» (керівник Андрій Лелюх) і танцювальний колектив «Плай» (керівник Борис Борисов). У результаті поєднання 3-х жанрів (вокального, театрального та танцювального) і народжуються у нас такі цікаві дійства.

У планах ансамблю поставити такі дійства, як «Маланка» та «Ряжені», а також випустити аудіо-альбом із українських народних пісень, де співатиме ансамбль «Мальва», студенти Університету «Україна».

Також зараз готуємось до участі в конкурсі колядок (різдвяні дійства) між вищими навчальними закладами.

Ансамбль народної пісні є лауреатом багатьох міських та районних конкурсів, а також є лауреатом всеукраїнських (наприклад: Всеукраїнський фестиваль-конкурс аматорських колективів вокально-хорового мистецтва «Пісня над Дніпром», м. Київ, червень 2011 р., I місце) та міжнародних конкурсів (наприклад: III Міжнародний фестиваль-конкурс «Гомін Карпат», м. Івано-Франківськ, травень 2007 р., I місце. Ансамбль народної пісні «Мальва» брав і бере участь у багатьох заходах Університету «Україна» та міста Києва, несе і розповсюджує українську народну пісню, звичаї та обряди не тільки по Україні, а також далеко за її межі.

- Тетяно! Я переконаний, що українські, і особливо народні пісні -– це багато в чому унікальне явище, здатне привернути велику увагу і викликати не підробний інтерес у багатьох людей у всьому світі! Українська мова – мелодійна, милозвучна, її приємно просто слухати, а коли це – вірші, художня проза, і тим більше пісні, це просто задоволення для слуху: приємні забарвлення тембрів і частоти, сприятливі і заводні ритми, мелодійні і багатогранні гармонії, цікаві композиції. Українці – творчі люди, і дуже часто імпровізують просто під час виконання, вживу ! Як професіонал Ви погодитесь зі мною?

- Так! Я погоджуюсь із Вами. Українські народні пісні приємно слухати, і звичайно ж співати, але, якщо у когось із вокальними даними не дуже, можна співати просто душею ..! Під українську музику дуже добре танцювати ! Український народ увібрав у себе величезний обсяг культурних вливань багатьох народів за багато тисяч років, створив і продовжує створювати безліч прекрасних творів пісенного мистецтва, як українською сучасною, так і російською, й іншими мовами світу ! Пісні супроводжують людей усе життя, у багатьох із нас спів є нашою частиною, гарні пісні допомагають нам жити – примножують наші добрі сили !

Уроки Тетяни з вокалу в Університеті «Україна» побудовані за оригінальною схемою, мета якої – постановка голосу, його розвиток і зміцнення, правильне дихання, розширення діапазону. Існують різні системи класифікації голосів (і співаків, відповідно). Якісь із них враховують силу голосу, тобто те, як голосно співак може співати. Інші – наскільки рухливий, віртуозний, чіткий голос співака. Треті включають немузичні характеристики, такі як зовнішні дані, акторські здібності та ін. Але не існує не співаючих викладачів співу. І яскравим прикладом цього є прекрасна співачка, керівник ансамблю народної пісні «Мальва» Університету «Україна.

 

Ігор Олександров, журналіст

 

Концерт "Folk-modern" духового військового оркестру (16 квітня 2018 року)